Bentonit Kil Nedir? Bentonit Kil Nerelerde Kullanılır?

Bentonit Kil Nedir? Bentonit Kil Nerelerde Kullanılır?

Bentonit Kil Nedir? Bentonit Kil Nerelerde Kullanılır?

Son dönemlerde çok popüler olan bentonit kili başta kozmetik alanında olmak üzere gıda ve ilaç sanayinde, inşaat ve çimento sektöründe, seramik yapımında ve hatta kedi kumu imalatı gibi pek çok spesifik alanda da yoğun şekilde kullanılan bir madde. Bentonit kili son yıllarda popüler olmuş bir ürün gibi görünse de aslında çağlar öncesinden bilinen ve çok farklı amaçlarla kullanılan bir bileşik. Çok uzağa gitmeye gerek yok, yaşamının bir dönemini köyde geçirenler, şarap ya da şıra yapımında ya da pekmez yapmak için üzüm suyunun süzdürüldüğü toprağı hatırlayacaktır.

Bentonit çok eskiden beri bilinen ve kullanılan bir toprak türü. Özellikle insan cildi üzerindeki onarıcı etkisi, saçları kepekten koruması, canlandırması ve cildi bakteri ve toksinlerden temizleme özelliğinin keşfedilmesi bentonit kilini binlerce yıldır sağlık ve kozmetik alanının en önemli etken maddesi olarak öne çıkarmış. İçme sularının bile temizliğinde karşımıza çıkan bentonit,son dönemdeki popülerliğinin artmasıyla beraber pek çok insan için de merak konusu olmuş durumda.

Bentonit kil Nedir?

Bentonit, kül, tüf ve lavların kimyasal olarak ayrışmasıyla oluşmuş, magnezyum ve alüminyum bakımından son derece zengin, yüksek oranda montmorillonit içeren killere bentonit denmektedir. Bentonit kili volkanik bir kildir ve içerdiği negatif elektromanyetik yük sayesinde vücudun temizliğinde, bakteri ve toksin maddelerin ciltten uzaklaştırılmasında yardımcı olan doğal ve etkili bir maddedir. Cilt maskesi, saç maskesi, hatta diş macunu olarak da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Türkiye dünyadaki bentonit yataklarının %20’sine sahip bir ülke. Özellikle gıda bentoniti konusunda FDA onayı da mevcut ve Amerika dâhil, otuz ayrı ülkeye hammadde olarak bentonit ihracatı yapılıyor.

Bentonit Nerelerde Kullanılır?

Volkanik kül, tüf ve lavların çözülmesi ve kimyasal olarak ayrışmasıyla küçük parçalar halinde kristalize olmuş kil minerallerinden meydana gelen, yüksek oranda emiş gücüne sahip, iyonlaşma özelliği yüksek bir doğal malzeme olan Bentonit sanayiden, kozmetiğe, tıptan, temizlik maddesine kadar akla gelebilecek pek çok alanda yaygın olarak kullanılan ticari bir malzeme. Bentonit kilinin başlıca kullanım alanları şöyle sıralanabilir:

 • Bentonit, seramik yapımında ve çimento sanayiinde katkı maddesi olarak kullanılır.
 • Yağ sanayiinde, zeytinyağı, mısır, susam, ayçiçek yağı gibi yağların rengini açmakta ve filtre edilmesinde yine bentonit kullanılır.
 • Jeojoji alanında, özellikle maden aramaları için yapılan çalışmalarda, sondaj çamurunun istenilen kıvamda olmasını sağlamak için bentonitten yararlanılır.
 • Bentonit kili, şarapçılıkta ve meyve sularının berraklaştırılmasında da kullanılıyor.
 • İnşaat sektöründe sıvı sızdırmayan özelliğinden faydalanılıyor.
 • İlaç sanayinde tedavi amaçlı kullanımı özellikle çok önemli.
 • Aynı zamanda ek gıda takviyesi olarak kullanılıyor
 • Kâğıt ve lastik sanayisinde dolgu maddesi olarak bentonit kullanılıyor.
 • Atık sularının ve de içme sularının temizlenmesinde çok önemli bir madde.
 • Demir işletmelerinde, boya sanayisinde bağlayıcı ve plastik özelliğe sahip olmasından faydalanılır.
 • Kedi kumu imalatında en yaygın kullanılan malzemedir.
 • Petrol işletmelerinde petrolün rafine edilmesinde kullanılır.
 • Tıpta, haricen veya içilerek tüketilmek suretiyle pek çok hastalığın tedavisinde yaygın olarak kullanılan bir madde bentonit.
 • Yangın söndürücülerde de bentonit kullanılıyor.
 • Çiftçiler de bentonit kilden faydalanıyor. Aslında en eski kullananlarda çiftçiler desek abartı olmaz. Gerek gıda gerekse doğal ilaç olarak ama özellikle de gübre ve toprağı iyileştirmek için binlerce yıldır kullanıyorlar.
 • Şampuan ve temizlik maddesi üretiminde bentonit yaygın olarak faydalanılan bir madde.

Bentonit Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Sağlık alanında kullanılan bentonit killer özelliği itibariyle medikilbentonit olarak da ifade ediliyor. Kalsiyum, silis, sodyum, bakır, demir, potasyum ve magnezyum mineralleri açısından son derece zengin olan medikilbentonit, vücut ve cilt sağlığında, cildin toksinlerden arındırılmasında yaygın olarak faydalanılan doğal bir mucize olarak biliniyor.

Cilt Sağlığı ve Deri Hastalıklarının Tedavisinde…

Varis, romatizma, tendinit ve miyozit gibi hastalıkların yanı sıra sedef hastalığı ve egzama tedavisinde de kullanılıyor.Bentonit kil su ile karıştırılarak kıvamlı bir sıvı olarak hazırlanıp haricen cilde sürülüyor. Cilt gözeneklerine etki eden bentonit bakteri ve toksinleri tutma özelliği sayesinde cildi temizliyor antibiyotik etkisi sayesinde cildin iyileşmesine, egzamanın etkilerinin azalmasına yardımcı oluyor.

Bentonit kil yüz maskesi olarak da çok faydalı. Cilde kil maskesi olarak uyguladığınızda cildi toparlıyor. Yağ oluşumunu azaltıyor ve bu sayede ciltte akne oluşumuna engel oluyor. Cildi toksinlerden arındırdığı için, derinin nefes almasına ve rahatlamasına imkân sağlıyor.

Eğer saçınızda kepek sorununuz varsa bentonit içeren şampuanlar sizi kısa sürede bu dertten kurtaracaktır.Bentonit saçta kepeği önlediği gibi, aynı zamanda saç derisini de besleyen bir madde. Bentonit kil banyo sırasında yıkama suyuna katılarak da kullanılıyor. Bu sayede cildinizi de toksinlerden arındırıp, vücudunuzun rahatlayıp, nefes almasını sağlayabilirsiniz.

Bentonit Kili İçilir mi?

Bentonit kili haricen cilde sürülebildiği gibi ağız yoluyla tablet şeklinde alınarak da kullanılıyor. Elbette bir uzman tavsiyesi kapsamında kullanılması gerektiğini hatırlatmakta fayda var. Ağız yoluyla alınan bentonit kil, vücudu alkali hale getiriyor, zararlı maddeleri iyonik özelliği sayesinde absorbe edip kana karışmasını önlüyor. Bağırsakları temizliyor, mide rahatsızlıklarının oluşmasına engel oluyor, içerdiği zengin mineraller ile vücuda mineral takviyesi yapıyor. Özellikle detoks için de yaygın olarak kullanılıyor.

Bentonit Kili ile Pişik Tedavisi

Bebeklerin cildinin hassasiyeti cilt sorunlarını da beraberinde getiriyor. Özellikle pişik oluşumu bebeklerin sağlığı açısından en önemli cilt problemi olarak karşılaşılan durumlardan biri. Bentonit kili tam da bu problemin çözümünde etkili oluyor. Bebeğinizin hassas cildine haricen sürebilirsiniz. Bentonit kili bebeğinizin cildinde pişik oluşumuna neden olan bakteri ve mikropları iyonik özelliği sayesinde içinde hapsederek vücuttan uzaklaştırır, tahriş olan cildi onarır ve bebeğin rahatlamasını, cildinin nefes almasını sağlar.

Bentonit Kili Vücudun pH Seviyesini Düzenler

MedikilBentonit olarak da bilinen Bentonit kilinin sayısız faydalarından biri de vücudun asit oranını düzenlemeye yardımcı olması, vücudu alkali hale getirip, pH seviyesini düzenlemeye katkı sağlamasıdır. Sağlıksız beslenmeden kaynaklı midede oluşan asidik ortamı düzenleyerek mideyi rahatlatır, bağırsaklardaki toksinleri, kimyasal birikimleri ve ağır metalleri absorbe ederek bağırsakta iyi bakteri florasının oluşumuna destek olur.

Bentonit Kili Bağışıklık Sistemini Güçlendirir!

Günümüzün beslenme alışkanlıkları giderek daha fazla katkı maddesi içeriyor ve vücudumuzu doğal besinlerden uzaklaştırıyor. Katkı maddeleri mineraller ve faydalı probiyotikler yönünden yetersiz, çoğu zaman uzun raf ömrü sağlamak içi koruyucu maddeler içeren günümüz gıda maddelerinin zararları neredeyse faydasını aşan bir boyuta ulaştı. Bu durum da giderek insan sağlığını daha da fazla olumsuz olarak etkiliyor ve bağışıklık sistemine zarar veriyor. Son yılların en yaygın hastalıklarının, bağışıklık sisteminin zayıflamasından kaynaklı olarak ortaya çıkması tesadüf olmasa gerek.

Medikil olarak da bilinen Bentonit kili doğal bir bağışıklık sistemi güçlendiricisi olarak sağlıkta ve ilaç sanayisinde yaygın olarak kullanılan bir madde. Vücuda haricen sürülerek kullanıldığı gibi, tablet şeklinde ya da sıvı olarak ağız yoluyla da alınabiliyor.

Kozmetikte Bentonit Mucizesi

Birçok kozmetik firmasının ürün kataloğunda yer alan bentonit kil maskeleri daha ilk uygulamada ciltte etkisini gösteriyor. Ciltte aşırı yağlanmanın etkilerini ortadan kaldırarak aknelerin oluşmasını önlüyor. İyonik özelliği sayesinde ciltteki toksinleri, zararlı bakterileri içine çekip, ciltten uzaklaştırıyor. İçerdiği zengin mineraller sayesinde cildi besliyor ve nefes aldırıyor.

İndirimli Bentonit Kil ürünlerini incelemek ve satın almak için lütfen tıklayın.... 

0 YORUMLAR

  Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ