Sigara Böreği Nasıl Yapılır ?

Sigara Böreği Nasıl Yapılır ?

Sigara böreği, gelenekselleşmiş olan ve herkes tarafından sevilerek tüketilen bir börek çeşididir diyebiliriz. Sigara böreği, kahvaltıda çayınızın yanında çıtır çıtır lezzetiyle sizlerin kahvaltılarını tatlandırabilir. Sigara böreği sadece kahvaltılarda değil, gün içerisinde yapmış olduğunuz çay saatlerinde de sizlere lezzetli bir tat sunar. Sigara böreğini yapması oldukça pratik ve basittir. Hazırlıksız yakalandığınız misafirlerinize sigara böreği yaparak ikram edebilirsiniz. Eğer sigara böreği nasıl yapılır bilmiyorsanız bu tarifimiz tam da size göre!

 • Sigara böreği tarifimiz yaklaşık olarak; 5 Kişiliktir.
 • Sigara böreği tarifimizi yaklaşık olarak 20 dakika içinde yapabilirsiniz.

 

Sigara Böreği İçin Gerekli Malzemeler

 • Hazır yufka
 • Börek için kullanabileceğiniz lor peyniri (böreklik lor peyniri)
 • Maydanoz
 • Sıvı yağ (kızartmak için kullanacağız)

 

Sigara Böreği Nasıl Yapılır?

 1. Almış olduğumuz hazır yufkaları üçgen şeklinde 12 eş parçaya bölüyoruz.
 2. Önceden doğramış olduğumuz maydanoz ve lor peynirimizi karıştırıyoruz. Bu karışım ile birlikte iç harcımızı elde etmiş oluyoruz. (sigara böreğimizin içine kullanacağımız harç.)
 3. Dilimlemiş olduğumuz her üçgen yufkanın alt ucuna yaklaşık olarak bir kaşık dolusu hazırladığımız harcı iyi bir şekilde yayıyoruz. Malzemeyi gerektiğinden fazla koyarsanız pişirirken malzemeler yanlardan taşabilir, bu yüzden malzemenin oranına dikkat etmekte fayda var.
 4. Sigara böreğimizin kenar kısımlarından malzemelerin dökülmemesi için; madde 4’de harcını koyduğumuz yufkanın kenarlarından malzemeler dökülmemesi için içe doğru özenli bir şekilde bükülür ve yufka rulo şekilde sarılarak işlem tamamlanır.
 5. Elde etmiş olduğumuz rulo şeklinden sonra yufkanın uç kısmını suya hafifçe az bir kısmını batırarak yufkamızı ıslatıyoruz. Bu işlemi yufkamızın açılmaması için yapıyoruz. Eğer yapıştırma işlemini yapmazsanız yufka açılarak içindeki malzemeler dışarı çıkabilir.
 6. Hazırladığımız sigara böreklerini kızgın yağda dikkatli bir şekilde çevirerek pişiriyoruz, kızartıyoruz.
 7. Pişirdiğiniz sigara böreklerini koyacağınız tabağın içine bir peçete, havlu kağıt koyabilirsiniz. Bu işlem ile birlikte sigara böreklerinin fazla yağı peçeteye, havlu kağıda geçecektir. Bu işlemi yapmayabilirsiniz ben bu şekilde fazla yağı sigara böreklerinden alıyorum.
 8. Sigara böreği nasıl yapılır tarifimizin sonuna geldik, deneyen kişilere şimdiden afiyet olsun…

 

Sigara Böreği Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken Püf Noktalar!

 • Sigara böreğinizi rulo bir şekilde sardıktan sonra sigara böreklerinizin pişerken açılmaması için uç kısımlarını suya bandırmalısınız.
 • Sigara böreğinizi saracağınız yufkaların taze olmasına dikkat ediniz. Sigara böreği yapımında en önemli hususlardan biri yufkaların taze olmasıdır. Taze yufkalar için daha lezzetli sigara böreği yapabilirsiniz.
 • Sigara böreğinizin harcında bulunacak lor peynirinin taze olduğundan emin olun. Eğer taze bir lor peynir kullanmaz iseniz sigara böreğinizin harcı lezzetli olmayabilir. Lezzetli olmayan bir harç ile lezzetli sigara börekleri elde etmeniz oldukça zordur.

0 YORUMLAR

  Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ