Nasıl sağlıklı bir hayat yaşarım

Nasıl sağlıklı bir hayat yaşarım

 

Nasıl sağlıklı bir hayat yaşarım

Sağlıklı Yaşam

Sağlıklı alışkanlıklar, kişinin kendisini rahat ve genel olarak sağlıklı hissetmesine yardımcı olan fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak kendisine fayda sağlayan her türlü eylem olarak tanımlanabilir ve genel olarak sağlıklı alışkanlıklar, sağlıklı beslenme, spor faaliyetleri, kötü ve zararlı alışkanlıklardan kaçınmadır. Sağlıklı bir yaşam, bir kişinin bazı fedakarlıklarını gerektirebilir, ancak sonuçları yaşamının uzun bir döneminde kalır. Sağlık, ruhsal sağlık, duygusal sağlık ve fiziksel sağlık gibi birkaç farklı türe ayrılabilir.

Sağlıklı Bir Yaşam İçin İpuçları

Diyet Sağlıklı bir diyet uygulayarak vücut ve enerji seviyeleri korunabilir ve sağlıklı yemek yemenin kişinin yemek yeme zevkini kaybetmesine neden olacağı veya kişinin hazırlanmak için daha fazla zamana ihtiyacı olacağı anlamına gelmez. uzun zaman gerektirmeyen birçok sağlıklı yemek olduğu için.Hazırlanmasında aynı zamanda lezzetli bir tat ile karakterizedir ve sağlıklı bir diyet elde etmek için takip edilebilecek ipuçları arasında şunlar yer alır:

 • Diyet sebzeler, tam tahıllar, meyveler ve az yağlı süt ürünleri içerir.
 • Günde üç ayrı öğün yiyin. Balık , tavuk, yumurta, yağsız et, fasulye ve fındık yiyin . Çok miktarda şeker içerdikleri için alkolsüz içecekler ve iyileştirilmiş meyve suları tüketmekten kaçının ve iştah açıcı etkileri nedeniyle şekersiz alkolsüz içeceklerden kaçınmaya çalışmak kayda değer.
 • Az miktarda doymuş yağ, trans yağ, kolesterol, şeker ve sofra tuzu içeren yiyecekler yiyin.
 • Aşırı kilo alımını ve gastroözofageal reflüyü önlemek için yatmadan önce büyük öğünler yemekten kaçının. Çocukları şekerden zengin tatlılar ve yemeklerle ödüllendirmekten kaçının.
 • Yazın özellikle sıcak günlerde büyük öğünler yemekten kaçının.
 • Çiğ veya az pişmiş et yemekten kaçının. Sebze ve meyveleri iyice ve içme suyuyla yıkayın.

Fiziksel Aktiviteler ve Egzersiz

Fiziksel aktivite ve egzersiz , sağlıklı bir yaşamın sürdürülmesine katkı sağlayan en önemli faktörler arasında yer almakta olup, egzersiz ve aktivite eksikliği obezite, halsizlik ve hastalık kolaylığı ile birlikte sağlıksız bir yaşama yol açmaktadır. alan şunlardır:

 • Kalp hastalıkları, felç , diyabet, obezite ve yüksek tansiyonu önlemedeki etkisinden dolayı düzenli egzersiz ve ağırlık kaldırma egzersizleri de kemikleri güçlendirmek ve osteoporozun önlenmesi için uygulanabilir.
 • Düzenli egzersiz, artritli kişilerin araç kullanma ve merdiven çıkma gibi bazı günlük aktiviteleri yapma yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olabilir. Egzersiz yapmak ruh halini ve özgüveni iyileştirebilir, stres ve kaygıyı azaltabilir.
 • Haftada en az üç ila beş gün, günde otuz dakika orta düzeyde egzersiz yapın ve egzersiz süreleri aynı gün içinde birkaç farklı zamana bölünebilir.
 • Spor yaralanmaları, ağrı ve yorgunluktan kaçınmak için kademeli olarak egzersize başlanması önerilir.
 • Egzersiz sırasında egzersiz yapmak ağrı ve yorgunluğa neden olabilir ve ağrı hissederseniz ağrının kaynağını belirlemek için egzersizi yapmayı bırakmalısınız.

Sigara İçmekten Kaçının

Ulusal Kanser Enstitüsü'ne göre Amerika'da ölüm nedenlerinde ilk sırada yer aldığı için sigara içmek ölüme yol açabilecek en kötü alışkanlıklardan biridir, bu nedenle tehlikeli olmaları nedeniyle tüm tütün ürünlerine maruz kalmaktan kaçınılması önerilir. gibi yan etkiler; Kalp damar hastalıkları, çeşitli kanserler ve akciğer hastalıkları ve hamile annenin sigara içmesi fetüs için risk oluşturur ve çocuğun düşük doğum ağırlığı şansını artırır. Eksik sigara dumanına maruz kalmanın çocuklarda birçok sağlık sorununa yol açabileceğini belirtmekte fayda var. Yetişkin olarak akciğer kanseri geliştirebilirsiniz.

Sağlıklı Alışkanlıklar Edinmenin Faydaları

 Sağlıklı alışkanlıklar edinmenin kişinin yaşamında önemli bir etkisi vardır ve bu alışkanlıkları uygularken gözlenebilecek etkiler şunlardır:

 • Sağlıklı bir kiloyu korumak: Sağlıklı bir diyet yemek ve düzenli egzersiz yapmak, kilo kontrolüne ve aşırı kilo alımını önlemeye yardımcı olur.
 • Ruh halini iyileştirme: Egzersiz, mutlu hissetmeye ve rahatlamaya yardımcı olan endorfin hormonunun üretimini teşvik ettiğinden ve sağlıklı yiyecekler yemek kişinin dış görünümünü iyileştirmeye yardımcı olduğundan, vücudun sağlığı zihnin ve ruh halinin sağlamlığına yansır. Bu kişinin güvenini arttırır ve Egzersiz yapmak stresi azaltır ve bir kişinin bilişsel yeteneğini geliştirir.
 • Hastalık direnci: Sağlıklı alışkanlıklar, normal kolesterol ve kan basıncını koruyarak hastalıklara direnmeye yardımcı olur. Sağlıklı alışkanlıklar ayrıca diyabet, metabolik sendrom ve depresyon gibi bazı hastalıkların kontrolüne yardımcı olur.
 • Enerjiyi artırma: Sağlıksız yiyecekler yemek uyuşukluk ve yorgunluk hissine yol açarken, sağlıklı yiyecekler yemek yeterli miktarda enerji elde etmeye yardımcı olur ve düzenli egzersiz kas gücünü ve dayanıklılığını artırmaya ve egzersiz nedeniyle daha fazla enerji elde etmeye yardımcı olur. Vücudun çeşitli dokularına oksijen ve besin sağlamak ve egzersiz, daha derin uyku ve daha uzun saatler nedeniyle uykuyu iyileştirmeye yardımcı olur.

#NaciyeSultan

0 YORUMLAR

  Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ