Metabolizmayı Hızlandıran İçecekler

Metabolizmayı Hızlandıran İçecekler

Yoğun bir hayata sahip olmanın en kötü yanı spora yeteri kadar ayıracak vaktimizin bulunmamasıdır. İş hayatı, dersler ve de sorumluluklardan dolayı bazı zamanlar kendimize ayıracak vakit dahi bulamamak artık oturmuş modern insan sorunlarından biridir. Artan kilo ortalamaları ve yaşanan sağlık sorunları buna bir işarettir. Sağlıklı bir yaşama ve kilo problemlerimize yardımcı olacak metabolizmamızı hızlandıran içecekler, bu konuda bir can yeleği görevi üstlenmekte. Peki metabolizmamızı hızlandıran içecekler nelerdir ve de sağlığımız üzerindeki faydaları nelerdir?

Günlük su tüketimini arttırın

Hayatımızda önemli bir yere sahip olan ve dünya yüzeyimizin %80’ini oluşturan su, metabolizmamızı hızlandırmaya yardımcı olan içeceklerin başında gelmektedir. Yanlış duymadınız verdiği tokluk hissi sayesinde iştahınızı azaltarak kilo vermenizde yardımcı olmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda günde 2.5 litre tüketen bireylerin metabolizma hızının arttığı çeşitli araştırmalar sonucunda doğruluğu kanıtlanmıştır. Soğuk su tüketimi, sıcak suya oranla ekstra kilo kalori harcanmasına neden olmaktadır.

Sınırı aşmamak kaydıyla kahve tüketin

            Kafein tüketiminin metabolizmayı hızlandırdığı yönündeki araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Günlük almamamız gereken kafein miktarı 300 miligramı geçmemek şartıyla egzersizden yarım saat önce tüketilen kahve yağ yakım oranını arttırır. Bu da ortalama günlük olarak 3 bardak kahveye tekabül etmektedir. Ara öğünlerin yanında tüketilmesi de ayrıca metabolizma hızımızı arttırmaktadır.

Doğanın rengini çayınıza da yansıtın

            Yeşil çay tüketimi, metabolizmayı hızlandıran içeceklerin en başında gelmektedir. İçerisinde bulunan polifenollerin ve kafeinin yardımı ile metabolik hızımızı arttırır. Yeşil çay, düzenli olarak tüketildiğinde günlük metabolizma hızımızı %4 oranında arttırmaktadır. Günde 1 veya 2 bardağı geçmemek şartıyla tüketimi önerilmektedir. Ve yeşil çay tüketen insanların, tüketmeyen insanlara göre yaklaşık olarak 3 kilogram fazla verdiği gözlemlenmiştir.

Greyfurt suyunu hayatınıza entegre edin

            Greyfurt suyu, bağışıklık sistemimizi güçlendirmesinin yanı sıra insülin direncimizi ve metabolizma hızımızı arttırır. Öğünlerimizden yarım saat önce tüketilen 225 miligram (yarım greyfurta denk gelmektedir) 12 hafta sonunda yaklaşık olarak 3-3.5 kilogram vermeye yardımcı olmaktadır.

 

Tropikal bir etki: Hindistan Cevizi

Beslenmelerinde Hindistan cevizi suyu tüketen toplumların obezite ve buna benzer hastalıkların oransal olarak diğer toplumlara göre daha az olduğu gözlemlenmiştir. Ve bundan dolayı metabolizmayı hızlandırdığı düşünülmektedir. Kötü huylu kolesterolü azaltarak damar tıkanıklığını da azaltmaya yardımcı olan hindistan cevizini günde ortalama 1-2 kaşık tüketmek ortalama olarak ayda %5 oranında fazladan enerji yakımını arttırmaktadır. Kahvenize, çayınıza veyahut suyunuza katarak dahi bu meyveden faydalanabilirsiniz.

Kefir tüketin

            Besleyici bir besin olan kefir tüketimi metabolizmamızı hızlandırır. Verdiği tokluk hissi sayesinde açlığımızı bastırır. Ve bundan dolayı zayıflama oranımızı arttırmaktadır. Sindirim sistemimize yardımcı olduğundan dolayı kabızlık ve şişkinlik gibi problemlerimizi önleyerek istenilen kiloya inmekte yardımcı olmaktadır. Demir içeriği fazla olan besinlerle tüketilmesinden kaçınılmalıdır. Onun haricinde günün herhangi bir saatinde tüketilmesi bir sıkıntıya yol açmayacaktır.

            Bu içecekleri hayatımıza entegre ederek bize sıkıntı yaratan kilolarımızdan kurtulabiliriz. Ve böylece daha sağlıklı bir yaşama merhaba demek için önümüzde bir engel kalmamaktadır.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ