Kişinin Kendi Kul Hakkına Girmesi Nasıl Olur? Kendi Kul Hakkına Girenlerin Bu Durumdan Kurtulmaları İçin Yapılması Gerekenler

Kişinin Kendi Kul Hakkına Girmesi Nasıl Olur? Kendi Kul Hakkına Girenlerin Bu Durumdan Kurtulmaları İçin Yapılması Gerekenler

Günlük hayatta karşılaşılan bir konu olan kul hakkı konusu dini olarak oldukça önemli bir konu olarak kabul edilmektedir. Son zamanlarda kul hakkına girmek konusu spiritüel olarak karma yaratmak anlamında da kullanılmaktadır.

 Kul hakkı konusu İslam dini için oldukça önemli olan ve kul hakkına girmenin cezasının hem bu dünyada hem de ahiret hayatında verileceğine inanılan bir konudur.

 Kul hakkı konusunda başkalarına zarar vermek anlaşılması oldukça genel geçer bir anlayış olarak bilinmektedir. Kul hakkı denildiği zaman gün içerisinde atlanılan birçok konu bu alanı kapsamaktadır. Örneğin bir kişinin sırasını almak, yol vermemek, trafikte engellemek, kişiye kötü davranmak, alay etmek gibi insanlara en küçük maddi manevi zarar vermek kul hakkı kapsamına girmektedir.

Kişinin kendi kul hakkına girmesi konusu ise kimi zaman farkında olmadan kendine zarar verecek davranışları yapması olarak tanımlanabilmektedir.

Kişinin Kendi Kul Hakkına Girmesi Nasıl Olur?

Kişinin kendi kul hakkına girmesi birçok şekilde olmaktadır. Başlangıç olarak bu durumun kaynağı kişinin kendini değersiz görmesinden kaynaklı yaptığı davranışlardır. Örneğin her konuda sürekli başkalarına öncelik tanımak, başkalarına fedakarlık yaparken kendi zamanını emeğini ve parasını karşılıksız vermek, kendi emeğini görmemek veya değersiz görmek, kendi isteklerini hep sona almak, yaşam koşullarını iyileştirme olanağı olduğu halde başkalarını düşünüp ertelemek gibi birçok davranış biçimi sayılabilmektedir.

Kişi kendi kul hakkına girdiğini kimi zaman fark etmeyerek kendini koşullara uyum göstermek zorunda hissedebilmektedir. Böyle durumlarda kendi kul hakkına giren kişilerde kurban bilinci olan söylenmeler ortaya çıkmaktadır. Bununla berber gurur duyuyormuş gibi söylemler görülebilmektedir. Örneğin kendi kul hakkına giren kişiler bir işi yaptıklarında çok yoruldukları ama başka çareleri olmadığı gibi söylemlerde bulunmaktadır.

Kendi Kul Hakkına Girenlerin Bu Durumdan Kurtulmaları İçin Yapılması Gerekenler

Kendi kul hakkına giren kişiler bu hali içten içe kabul etmedikleri için zamanla istemsiz olarak yaptıkları işlerden veya çabalardan sonra kendilerinde haksızlığa uğramış duygusu hissetmektedirler. Bazı durumlarda ise bu kişinin bedeninde rahatsızlıklar olarak ortaya çıkmaktadır.

Kendi kul hakkına girmemek için kişinin yapması gerekenleri şöyle sıralamak mümkündür.

  1. Yaptıkları işlerde kendi zamanları ve kendileri için gerekli olan ihtiyaçları öncelikle karşılamaya özen göstermek.
  2. Kendi varlıklarını önce kendileri için kullanıp fazlasını paylaşmak ve bunu alışkanlık olarak seçmek. Örneğin bir miktar parası olan kişi önce kendi ihtiyaçlarını karşılamalı daha sonra arttırdığı parayı çevresine iyilik olarak kullanmalıdır.
  3. Emek verdiği bir konuda veya yaptığı işte hak ettiği ücreti talep etmek. Eğer talep ettiği ücret verilmiyor ise bu konuda kendini geliştirip hak ettiği ücreti karşılayacak farklı yerlerde çalışma yapmak.
  4. Kendi ihtiyaçlarını belirlemek ve zamanını buna göre planlamak.
  5. Kendi kul hakkı ölçütlerini kendi yaşam durumuna göre belirleyerek sınır çizmek ve hayır diyebilmek.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ