C Vitamini Nerede Bulunur?

C Vitamini Nerede Bulunur?

C Vitamini Nerede Bulunur?

C vitamini kaynakları C vitamini, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok gıda kaynağından elde edilebilir.

Kırmızı Biber

Acı biber birçok antioksidan içerir ve C vitamini de dahil olmak üzere birçok vitamin ve mineral bakımından zengindir; 45 gramlık tek bir hapın 64,7 miligram C vitamini veya günlük miktarının %72'sini içerdiği ve biberin sağlığa pek çok faydası olduğu durumlarda: yaraların iyileşmesine katkıda bulunmak ve bağışıklık sisteminin fonksiyonlarını iyileştirmek ve acı biber genellikle baharat olarak kullanılır; Pişirilebilir, kurutulabilir ve kapsaisin bileşiği olan kırmızı biber adı verilen bir toz olarak kullanılabilir; Acı biberin kendine özgü tadından sorumlu biyolojik bileşimi ve yüksek besin içeriğine rağmen genellikle az miktarda tüketilir ve bu da içerdiği bu maddelerin vücuda sağlanmasına olan katkısını azaltır.

Guava

Guava, birçok besin maddesi içerdiğinden en çok tüketilen meyvelerden biridir; Diyet lifi, enerji ve potasyum , fosfor, magnezyum, kalsiyum, sodyum ve çinko gibi birçok mineral kaynağı olduğu için, B vitamini, E vitamini ve vitamin gibi vitamin içeriğine ek olarak A, C vitaminine ek olarak; Bir fincanı 376,7 miligram C vitamini veya önerilen günlük miktarın %419'unu içerir ve alımı bağışıklık sistemini güçlendirmeye katkıda bulunur, 2007 yılında Food Chemistry'de yayınlanan bir in vitro çalışmada, guava yaprağı ekstraktının serbest radikallerdeki antioksidan içeriği nedeniyle etkisi üzerine, sonuçlar guava ekstraktının antioksidan bileşikler olarak rolünden sorumlu olabilecek fenolik asitler içerdiğini gösterdi; Antioksidanların vücutta serbest radikallerin yayılmasını azaltmaya katkıda bulunduğu durumlarda, varlığı hastalık riskinin ana nedenlerinden biridir.

Tatlı Baharatlar

Tatlı kırmızı biber, içerdiği lif, A vitamini ve vitaminin yanı sıra taze bir kasesi 152 miligram C vitamini veya günlük ihtiyacın %169'unu içerdiği için C vitamini açısından zengin besin kaynaklarından biridir. B kompleksi ve yeşil biberin de C vitamini açısından zengin olduğu unutulmamalıdır; Bir orta boy hap vücuda günlük ihtiyacının 95 miligramı, önerilen günlük A vitamini ve K vitamini miktarının %8'i ve günlük B6 vitamini miktarının %15'ini sağladığı için, Tüm hapın aynı büyüklükteki tatlı bir yeşil biberin sadece 24 kalori içerdiğine dikkat edin.

Siyah Frenk Üzümü

Siyah kuş üzümü veya siyah kuş üzümü olarak bilinen şey bol miktarda C vitamini içerir; 100 gramının 181 miligram C vitaminine eşdeğer veya günlük miktarının %201'ini sağladığı durumlarda; A vitamini, E vitamini, B5 vitamini, B6 vitamini ve B1 vitamini gibi birçok vitamin içermesinin yanı sıra portakaldaki C vitamini miktarının 4 katına eşdeğerdir.

Kekik

Kekik, C vitamini açısından zengin besin kaynaklarından biridir; 100 gramı 160 miligram C vitamini içerir; Bu, günlük miktarının %178'ine eşdeğerdir ve kekik, lifin yanı sıra bakır, demir, manganez gibi birçok besin maddesi için iyi bir kaynak olmasının yanı sıra A vitamini de içerir.

 

Maydanoz

Maydanoz düşük kalorili bir bitkidir ve birçok vitamin açısından zengindir, örneğin: C vitamini; Bir kase maydanoz 80 miligram C vitamini içerdiğinden; Bu günlük ihtiyacın %89'una denk gelmektedir.Maydanoz ayrıca antioksidan özelliği olan A vitamini ile kemik sağlığı ve kan pıhtılaşması için gerekli olan K vitaminini içerir.Maydanozun yüksek içeriğinden dolayı sağlığa birçok faydası vardır. faydalı bileşikler, örneğin; flavonoidler.

Ispanak

Bir fincan doğranmış ıspanak, 195 miligram C vitamini sağlar; Bu, önerilen günlük C vitamini miktarının %217'sine eşdeğerdir ve ayrıca A vitamini, kalsiyum , potasyum, folat, manganez ve lif açısından zengindir.Bir kase pişmiş ıspanak vücuda 117 miligram C vitamini sağlar; Bu, önerilen günlük miktarın %130'u.

Lahana

Lahana, kalsiyum, K vitamini, demir ve C vitamini içeriğine ek olarak, sindirimi artırmaya ve kabızlık riskini azaltmaya katkıda bulunan çok miktarda lif ve su içerir; Bir kase doğranmış lahana 80 miligram C vitamini içeriyorsa; Bu da günlük miktarının %89'una tekabül eder.Pişmiş lahana ise, günlük ihtiyacın %59'una denk gelen 53,3 miligram C vitamini içerir. antioksidanlar ve ayrıca vücut için birçok sağlık yararı sağlar.
 

Kivi

Kivi, C vitamini açısından zengin besin kaynaklarından biridir; Bir fincan kivi dilimi 166.9 miligram C vitamini içerir; Günlük miktarının %185'ine denk gelen kivi içeriğindeki A vitamini, E vitamini, K vitamini ve folat gibi pek çok vitaminin yanı sıra tüketilmesiyle vücuda birçok sağlık yararı sağlar.

Brokoli

Bir fincan doğranmış brokoli, önerilen günlük miktarın %90'ına denk gelen 81 miligram C vitamini içerir.Brokoli ayrıca kanın pıhtılaşmasına katkıda bulunan K vitamini içerir ve iyi bir lif, folat ve potasyum kaynağıdır.
 

Brüksel Lahanası

Bu lahana türü, lif ve potasyum, folat, A vitamini ve C vitamini gibi birçok vitamin ve mineral açısından zengin bir besin kaynağıdır, çünkü bir fincan yemek vücuda günlük C vitamini miktarının yaklaşık %107'sini sağlar, ve Brüksel lahanası, vücut sağlığını korumaya ve hücre hasarını azaltmaya katkıda bulunan antioksidanlar açısından zengin gıda kaynaklarından biri olarak kabul edilir ve alımı, bağışıklık sistemi, kan ve kemik sağlığının geliştirilmesine katkıda bulunur.

Limon

 Limon, yüksek bir C vitamini ve flavonoid kaynağıdır; Vücut hücrelerine zarar verebilecek serbest radikallerin atılmasına katkı sağlayan, aynı zamanda sağlığın geliştirilmesine, hastalıkların azaltılmasına katkı sağlayan antioksidanlardan biri olan 58 gram limonun 30 miligram vitamin içerdiği unutulmamalıdır. C ve limonda Düşük B1 Vitamini, B6 Vitamini ve B2 Vitamini bulunur.

Papaya

Papaya, C vitamini için iyi bir besin kaynağıdır; Bir fincanı 88 miligram C vitamini veya günlük miktarın %98'ini içerir ve bir orta boy papaya vücuda önerilen günlük C vitamini miktarının %224'ünü sağlar ve 120 kalori içerir.30 gram içerir. karbonhidrat ve 2 gram protein içerir ve ayrıca B vitaminleri, E vitamini, K vitamini, kalsiyum, potasyum ve likopen içeriğine ek olarak A vitamini, bakır, magnezyum ve B5 vitamini gibi birçok besin maddesi için iyi bir kaynaktır.

Çilek

Çilek, C vitamini içeriği de dahil olmak üzere vücudun günlük işleyişini artırmaya katkıda bulunan birçok besin içerir; 166 gram çileğin bir kasesi, vücuda günlük ihtiyacının %108'ine denk gelen yaklaşık 97,6 miligram C vitamini sağladığı için diyet lifi, folik asit ve potasyum açısından da zengindir. antosiyaninler, kersetin ve ellagik asit gibi birçok güçlü antioksidan için.

Portakal

Portakal ağırlıklı olarak karbonhidrat ve sudan oluşur ve C vitamini açısından zengindir; Bir fincan portakal, 96 miligram C vitamini veya günlük miktarının %106'sını içerdiğinden, buna ek olarak iyi bir diyet lifi kaynağıdır ve içerdiği için sindirim sistemi sağlığının geliştirilmesine katkıda bulunabilir. B1 vitamini ve folat. ve antioksidanlar açısından da zengindir…

Aserola

Veya Acerola Kirazları; Bir fincan aserola veya aserola yemek vücuda yaklaşık 11.644 miligram C vitamini veya önerilen miktarın %1827'sini sağlar.

Misk Gülü (Kuşburnu)

Rengi turuncudan siyahımsı-mora kadar değişen yabani gül bitkisinin çiçeklerinden yetişen bu gül, genellikle yaz sonundan sonbahar mevsimine kadar çiçek açar ve sağlık için önemli birçok antioksidan içerir. dahil olmak üzere vücudun; E vitamini , beta-karoten ve likopenin yanı sıra C vitamini; Bir fincan kuşburnu, 127 gram, 541 miligram C vitamini içerir; Günlük tüketiminin %601'ine denk gelen kuşburnunun sindirim sistemi hastalıkları veya enfeksiyonlarla ilgili çok çeşitli semptomların azaltılmasına katkıda bulunabileceğine inanılmaktadır.

Liçi Meyvesi

Bu meyvenin çiçeğe benzer bir aroması vardır ve aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok besin açısından zengindir; C vitamini; Bir fincan, B6 vitamini, B3 vitamini, B2 vitamini , folat, bakır, potasyum, magnezyum ve fosforun lychee meyve içeriğine ek olarak 136 miligram C vitamini veya önerilen günlük miktarın % 151'ini içerir . İyi bir diyet lifi, protein ve polifenol bileşikleri kaynağı olması nedeniyle, bu meyve, kendine özgü aroması nedeniyle genellikle kokteyl ve diğer yemeklerin hazırlanmasında kullanılır ve ayrıca Asya ülkelerinde tatlı olarak da yenir.
 

 

C Vitaminine Genel Bakış

C vitamini veya askorbik asit olarak bilinen suda çözünen bir vitamindir ve aynı zamanda bir antioksidan vitamindir ve C vitamininin insan vücudu için birçok önemli işlevi vardır, ayrıca vücudun büyümesine yardımcı olur. Kemiklerdeki kan damarları, kıkırdak, kaslar ve kolajen oluşumundaki rolüne, vücudun iyileşme sürecine katkıda bulunmasına ve C vitamininin gıda takviyelerinden elde edilme olasılığına ek olarak birçok besin kaynağında bulunmasına, Unutulmamalıdır ki insan vücudunun çok az bir miktarını depolar ve geri kalanı idrar yoluyla atılır, bu nedenle vücuttaki seviyesinin düşmesini önlemek için sürekli kaynaklarından tüketilmesine özen gösterilmelidir.

C Vitamini Türleri

C vitamini tek başına veya diğer besinlerle birlikte gıda takviyesi olarak bulunur ve takviyelerde C vitamininin çeşitli formları vardır ve bu formlar arasında vücuda yararları açısından bir fark yoktur ve bu formlardan şu şekilde bahsederiz:

Genellikle C vitamini takviyelerinde bulunan askorbik asit. Sodyum askorbat, kalsiyum askorbat ve diğer mineral askorbat: Bu formlar ayrıca bazı C vitamini takviyesi türlerinde mevcuttur. Biyoflavonoidler ile askorbik asit gibi.

C Vitamini Eksikliği

C vitamini eksikliği vücutta iskorbüt olarak bilinir ve yetişkinler, meyve, sebze ve C vitamini açısından zengin kaynakların tüketiminden yoksun olan kötü beslenme nedeniyle C vitamini eksikliği yaşayabilir ve bu vitamin demir emilimi için önemlidir ve vücutta kolajen üretimi, eksikliği anemi, yeterince kolajen üretememesinden kaynaklanan doku hasarı ve C vitamini eksikliği belirtileri 8 ila 12 hafta sonra ortaya çıkmaya başlar; iştahsızlık, kilo, yorgunluk, uyuşukluk, sinirlilik, semptomlar 1 ila 3 ay arasında gelişebilir ve daha sonra kas-iskelet ağrısı ve ödem ile ilişkili olabilir; İçlerinde sıvı birikmesi sonucu organların şişmesi, kanama sonucu deri altında küçük kırmızı benekli şiddetli kanamalar, nefes darlığı, ruh hali değişiklikleri, depresyon, saç sorunları, diş eti hastalıkları ve diş kayıplarının yanı sıra diş eti hastalıklarıdır.

Ateş, iltihabi bozukluklar, özellikle ishal, mide asidi kaybı, hipertiroidi, sigara, demir eksikliği, ameliyat, yanıklar, protein eksikliği gibi bazı sağlık durumlarında vücudun C vitamini ihtiyacının arttığına dikkat edilmelidir.

C Vitamini Yan Etkileri

C vitamininin ağızdan alınması, önerilen dozlarda alındığında çoğu insan için genellikle güvenlidir , ancak bazı kişilerde mide bulantısı, kusma, kramplar, mide ekşimesi ve baş ağrısı gibi bazı yan etkilere neden olabilir ve bu belirtiler alındığında artar; Günde 2000 miligramdan fazla alınması güvenli olmadığı ve ciddi ishal ve böbrek taşlarına neden olabileceği için ve böbrek taşı olan kişilerde günde 1000 miligramdan fazla C vitamini alımı taşların tekrarlama riskini artırdığı için.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ